Birebironline - Online English Education
Mary Belle  Alcid Teacher Marry

General Information

No reviews yet

Biography

My name is Mary Belle but you can call me Belle for short.

I am 49 years old and currently living in Cavite, Philippines.

I have been a highly qualified home-based online English teacher since 2015 and I specialize in providing live online English lessons to English learners from all over the world that enable students to have fun, interactive, and valuable learning experiences.

I offer Conversational classes, IELTS Practice, English for Business, English for Travel, and Studying Abroad guidance, as well as teaching kids of all ages.

I have a neutral English accent so my pronunciation is easy to understand.

I have always been passionate about English since high school therefore I only read, watch, and listen to English materials may it be novels, books, online articles, movies, or songs.

I have traveled to Taiwan, Hong Kong, & Macau, so I'm quite acquainted with other Asian cultures.

I am fascinated to hear about other countries and their cultures and would love to explore them if given the opportunity.

So, booking an English class with me is the best option if a student expects an enjoyable and valuable English lesson. Thank you and I look forward to seeing you in my class.

Adım Mary Belle ama bana kısaca Belle diyebilirsiniz.

49 yaşındayım ve şu anda Cavite, Filipinler'de yaşıyorum.

2015'ten bu yana son derece nitelikli bir ev tabanlı çevrimiçi İngilizce öğretmeniyim ve dünyanın her yerinden İngilizce öğrenenlere, öğrencilerin eğlenceli, etkileşimli ve değerli öğrenme deneyimlerine sahip olmalarını sağlayan canlı çevrimiçi İngilizce dersleri sağlama konusunda uzmanım.

Konuşma dersleri, IELTS Uygulaması, İş İngilizcesi, Seyahat İngilizcesi ve Yurtdışında Eğitim rehberliği sunuyorum ve ayrıca her yaştan çocuğa eğitim veriyorum.

Tarafsız bir İngilizce aksanım var, dolayısıyla telaffuzumun anlaşılması kolaydır.

Liseden beri İngilizceye her zaman tutkuluydum, bu nedenle romanlar, kitaplar, çevrimiçi makaleler, filmler veya şarkılar olabilir yalnızca İngilizce materyalleri okuyor, izliyor ve dinliyorum.

Tayvan, Hong Kong ve Makao'ya seyahat ettim, dolayısıyla diğer Asya kültürlerini oldukça iyi tanıyorum.

Diğer ülkeler ve onların kültürleri hakkında bir şeyler duymak beni büyülüyor ve fırsat verilirse onları keşfetmeyi çok isterim.

Bu nedenle, eğer bir öğrenci eğlenceli ve değerli bir İngilizce dersi bekliyorsa, benimle bir İngilizce dersi rezervasyonu yaptırmak en iyi seçenektir. Teşekkür ederim ve sizi sınıfımda görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.